People Australia

  • searches all National Centre of Biography websites
  • searches all National Centre of Biography websites
  • searches all National Centre of Biography websites

Browse Lists:

Cultural Advice

Aboriginal and Torres Strait Islander people should be aware that this website contains names, images, and voices of deceased persons.

In addition, some articles contain terms or views that were acceptable within mainstream Australian culture in the period in which they were written, but may no longer be considered appropriate.

These articles do not necessarily reflect the views of The Australian National University.

Older articles are being reviewed with a view to bringing them into line with contemporary values but the original text will remain available for historical context.

Robert Joseph (Bob) Mulvey (1868–1937)

This article was published:

Robert Joseph (Bob) Mulvey (1868-1937) trade union official

Birth: 24 November 1868 at Brisbane, Queensland, son of William Mulvey (1834-1910), labourer, born at Walton, Liverpool, Lancashire, England, and his second wife Margaret Holmes, née McKechnie. (1834-1910), born at Glasgow, Scotland. Unmarried. Death: 24 April 1937 in Mater Misericordiae Hospital at Brisbane. Religion: Catholic. 

  • Educated at Brisbane State schools. Worked as an artisan in engineering works. Secretary of the Moulders' Union from 1897 to 1908.
  • Secretary of the Eight-Hour Day committee from 1906 to 1923. Served for close on eight years on the Balmoral Shire Council and was for one term its chairman.
  • A member of the General Strike Committee of 1912. An active anti-conscriptionist during World War I.
  • Prominent member of the Clerical Association and represented that body on the Trades and Labor Council (TLC). Secretary of the Queensland TLC from 1923 until he resigned due to ill-health in 1935. Trustee of the Trades Hall up to his death. Member, central executive of the Australian Labor Party.
  • Labor member of the Legislative Council of Queensland from 19 February 1920 until its abolition on 23 March 1922.
  • Justice of the Peace from 1901 at least. An enthusiastic member and office-holder in the Australian Natives’ Association.
  • Cause of death: myocardial degeneration, cardiac failure and syncope.

Sources
Duncan Bruce Waterson Waterson, Biographical register of the Queensland Parliament 1860-1929 (Sydney, 2001); Australian Worker (Sydney), 30 July 1924, p 1; Printing Trades Journal, May 1937.

Additional Resources

  • photo, Worker (Brisbane), 16 March 1912, p 20
  • profile, Daily Standard (Brisbane), 2 May 1914, p 9
  • profile, Daily Standard (Brisbane), 9 July 1921, p 8
  • profile, Daily Standard (Brisbane), 19 July 1924, p 10

Related Entries in NCB Sites

Citation details

'Mulvey, Robert Joseph (Bob) (1868–1937)', People Australia, National Centre of Biography, Australian National University, https://peopleaustralia.anu.edu.au/biography/mulvey-robert-joseph-bob-34506/text43349, accessed 17 July 2024.

© Copyright People Australia, 2012

Bob Mulvey, 1914

Bob Mulvey, 1914

Daily Standard (Brisbane), 2 May 1914, p 9

Life Summary [details]

Birth

24 November, 1868
Brisbane, Queensland, Australia

Death

24 April, 1937 (aged 68)
Brisbane, Queensland, Australia

Cause of Death

heart disease

Cultural Heritage

Includes subject's nationality; their parents' nationality; the countries in which they spent a significant part of their childhood, and their self-identity.

Religious Influence

Includes the religion in which subjects were raised, have chosen themselves, attendance at religious schools and/or religious funeral rites; Atheism and Agnosticism have been included.

Occupation
Key Events
Key Organisations
Political Activism
Workplaces