People Australia

  • searches all National Centre of Biography websites
  • searches all National Centre of Biography websites
  • searches all National Centre of Biography websites

Browse Lists:

Cultural Advice

Aboriginal and Torres Strait Islander people should be aware that this website contains names, images, and voices of deceased persons.

In addition, some articles contain terms or views that were acceptable within mainstream Australian culture in the period in which they were written, but may no longer be considered appropriate.

These articles do not necessarily reflect the views of The Australian National University.

Older articles are being reviewed with a view to bringing them into line with contemporary values but the original text will remain available for historical context.

Elizabeth Sarah Gallimore (1889–1958)

This article was published:

Elizabeth Gallimore, n.d.

Elizabeth Gallimore, n.d.

Gallimore, Elizabeth Sarah, née Grant (1889-1958) Labor Party activist 

Birth: 1889 at Balmain, Sydney, New South Wales, daughter of James Alfred Grant (1861-1940), painter, born at Liverpool, Lancashire, England, and native-born Sarah Cecilia, née McDonough (1865-1924). Marriage: 1909 at Balmain to native-born Francis George Gallimore (1887-1942), ships painter. They had one daughter and one son. Death: 26 March 1958 in hospital at Balmain, Sydney; usual residence Waterview street, Balmain. Religion: Catholic. 

  • A member of the Women’s Central Organising Committee of the Australian Labor Party.
  • Her husband had played Rugby Union and Rugby League football and cricket at Balmain, and was a highly regarded pigeon racer, holding a world pigeon flying record in 1913. President of the Leichhardt Pigeon Flying Club in 1919, he later had successes with the Rozelle Club. He died in September 1942 from burns he received from an explosion at a dock.
  • Elizabeth Gallimore was appointed justice of the peace on 18 December 1942. After narrowly winning Labor preselection, in May 1943 she became the first woman to be elected to Balmain Council. Secretary of the Sydney branch of the Australian Labor Party in 1947.
  • Remained a Balmain Councillor to 1948. Was then an alderman on Leichhardt Council from 1949 to 1953. Deputy mayor and acted as mayor of Leichhardt in December 1952. In April 1953 the council was placed in administration.
  • Sometime vice-president of the Old Folks’ Co-operative Club at Balmain and a foundation member of the Balmain Police and Citizens’ Boys’ Club [which was visited by the Duke of Gloucester, governor-general, in September 1946].
  • Cause of death: cerebral haemorrhage and arteriosclerosis.

Sources
ALP Women’s Diamond Jubilee
; Max Solling & Peter Reynolds, Leichhardt: on the margins of the city (St Leonards, 1997), p.187; information from Sue Tracey, 1997.

Additional Resources

  • profile, Weekly Times (Melbourne), 28 May 1947, p 38

Citation details

'Gallimore, Elizabeth Sarah (1889–1958)', People Australia, National Centre of Biography, Australian National University, https://peopleaustralia.anu.edu.au/biography/gallimore-elizabeth-sarah-33765/text42268, accessed 23 April 2024.

© Copyright People Australia, 2012

Elizabeth Gallimore, n.d.

Elizabeth Gallimore, n.d.

Life Summary [details]

Alternative Names
  • Grant, Elizabeth Sarah
Birth

1889
Balmain, Sydney, New South Wales, Australia

Death

26 March, 1958 (aged ~ 69)
Balmain, Sydney, New South Wales, Australia

Cause of Death

brain hemorrhage

Cultural Heritage

Includes subject's nationality; their parents' nationality; the countries in which they spent a significant part of their childhood, and their self-identity.

Religious Influence

Includes the religion in which subjects were raised, have chosen themselves, attendance at religious schools and/or religious funeral rites; Atheism and Agnosticism have been included.

Occupation
Political Activism
Workplaces